I. Akkor egy kicsit még bővebben a biogén aminokról, kiemelten a hisztaminról meg a bontó enzimekről és test grimbuszairól…

 



A biogén aminok szerves vegyületek, amelyek nitrogént tartalmaznak a funkciós csoportjukban.

Hát nem ígérem, hogy ez könnyű olvasmány lesz. Mert nem tudjuk nem az unalmas alapokkal kezdeni, mert az unalmas alapok nélkül nincs érthető komplexebb magyarázat. Szóval nem ússzuk meg a kis szerves-kémia órát… Bocsánat. =D

A biogén az jelenti, hogy élő szervezetből származó. Tehát származik az én szervezetemből is, meg a tiédből is, a származik a gabonáéból, a répáéból, a tyúkéból, malackából, meg a paradicsomból és tarkababból is. Minden, ami élő tartalmaz fehérjéket és ezek a fehérjék nem végtelenített életciklussal léteznek, hanem egyszer csak megáll bennük az élet és elkezdenek lebomlani. Ekkor keletkeznek a hosszú láncú bonyolult fehérjeszerkezetekből az őket alkotó aminosavak dekarboxileződésével, széndioxid felszabadulásával és elvesztésével az aminok.

Magyarul megmurdel a fehérjénk, elkezd megbüdösödni meg szétesni és abból sok zűr is keletkezik.

Az aminosavak lebontását több enzimünk is végzi, de csak három lényegeset emelnék ki. Mindannyiunk szerencséjére. =D

A monoamino-oxidáz (MAO) és a

diamino-oxidáz (DAO) enzim és a

hisztamin N - metiltranszferáz (HNMT, HMT) enzimeket.

Ez mindhárom megér egy-egy misét.

Mert a mai korunk még fel nem tárt és a „mi a bánat bajom van, amikor minden bajom van” kérdésre adott orvosi, „minden bizonnyal pszichoszomatikus” válaszok, valóban gyűjtőfogalom kategóriaként leírják az állapotot és megállják a helyüket. Mert tényleg pszichés túlterhelésre is kialakuló széleskörű tünetegyüttesről beszélünk, például a hisztaminintoleranciánál is. DE, ez így nem teljes kép, mert egy pici faktort kihagynak a beteget és betegséget is felületesen kezelő szakemberek a láncból, a psziché és a test közötti biokémiai összekötőt, ezeket a bánatos enzimeket.

Ezek magyarázatának a hiányában az ember úgy bolyong a saját szervezete produkálta tünetek erdejében, hogy esélye sincs onnan kijutni. Mert hát, melyik orvos nem küld el a francba, ha azt mondom neki, hogy könnyezik a szemem, sokat csuklom és szúr a lapockám alatt. Meg ott, ott oldalt is…

Szóval egyszer és mindenkorra, nem önmagában a „pszichoszomatika”, hanem az enzim deffektus, az elégtelen vagy túlzott enzim termelési kapacitás okozza a szervezetünkben a szerteágazó, látszólag csip-csup kavics tüneteket. Sokaknak már kész kavicsbányát.

Kezdjük a MAO-val.

Vannak olyan fehérjék, amelyek egy molekulában csak egy aminocsoportot tartalmaznak és vannak olyan fehérék amelyek egy molekulában több aminocsoportot is tartalmaznak, ezek esetében di-, tri-… vagy poliaminokról beszélünk. (kettő, három…sok)

A monoamin-oxidázok ( MAO ) olyan enzimcsalád , amely a monoaminok oxidációját katalizálja, tehát az egy aminocsoportos vegyületekét. A test legtöbb sejttípusában a mitokondriumok külső membránjához kötve találhatók. (A mitokondrium az eukarióta sejtekben található, az energia előállításában és annak elraktározásában szerepet játszó sejtszervecske. Az előállított energiát makromolekulák formájában tárolja. - Na erről majd később bővebben, mert itt is el van hantolva egy eb)

A MAO-knak fontos feladatuk van az élelmiszerben elfogyasztott monoaminok lebontásában és a monoamin neurotranszmitterek inaktiválására is szolgálnak. Ez utóbbi miatt számos pszichiátriai és neurológiai betegségben érintettek, amelyek egy része monoamin-oxidáz inhibitorokkal (MAOI) kezelhető, amelyek blokkolják a MAO-k hatását. (Ilyen szép neve van a legtöbb antidepresszánsnak meg szorongáscsökkentőnek. A MAO blokkolja az ingerületátivelt, mi meg blokkoljuk a MAO-t)

Ok! Értem. Egyszerűbben.

Emberben kétféle MAO létezik: MAO-A és MAO-B.

Mindkettő megtalálható az idegsejtekben és az asztrogliában. (Ez utóbbi felejtsd is el, nem fontos információ)

A központi idegrendszeren kívül a MAO-A a májban, a tüdőér endotéliumában, a gyomor- bél traktusban és a placentában is megtalálható.

A MAO-B leginkább a vérlemezkékben található meg.

Mindkét MAO létfontosságú a monoamin neurotranszmitterek, azaz az idegrendszerben az ingerület átvivő anyagok lebontásában.

Olyan számunkat fontos anyagokat bontanak, mint a szerotonin, a melatonin, a noradrenalin és az epinefrin. Ezeket főként a MAO-A bontja le.

A fenetil-amint és a benzilamint főként a MAO-B bontja le.

Mindkét forma egyformán bontja le a dopamint, a tiramint és a triptamint.

Az általunk termelt szerotonin felel azért, hogy eufóriát érezzünk, legyen kényelem érzetünk, hogy a tapintási érzetek pozitív irányba változtassák a hangulatunkat és, hogy képesek legyünk az empátiára. Ha a MAO-A lebontja a szerotoninunkat, akkor ez mind sérül.

Szerotonin hiányába depresszió alakul ki, megváltozik az alvásminőség, krónikus vándorló fájdalmak lépnek fel, memóriazavarok és tanulási képtelenség, szorongás, a cirkadián (belső biológiai óra) ritmus felborulása, étkezési zavarok, főleg impulzívevés, édességfalás, kompenzáló hiperaktivitás, vibrálás, és lassú demencia alakulhat ki.

A melatonin hiányában nem tudunk aludni. Nagyon rossz lesz az alvásminőségünk és krónikus fáradtsággal küzdünk.

A noradrenalin hiánya depressziót okoz, elveszítjük az aktivitások iránti érdeklődésünket és hiányában elveszítjük az időérzékelésünket.

Epinefrin vagy más néven adrenalin hiányában képtelenek vagyunk az aktivitásra és az önvédelemre és ha nincs dopaminunk vagy elégtelen mert a MAO enzimünk lebontja, akkor nincs boldogság, érzelmi élet, elégedettség.

Csak a legfontosabbakat említettem.

Ami ezek az egészséges mentális és érzelmi állapotunkhoz szükséges anyagok lebontásért felel, az a MAO enzimünk, ami, ha túlzott mértékben termelődik, akkor minden számunkra fontos anyagot lebont. …és ők akkor kapcsol nagy sebességbe, ha a DAO enzimünk nem termelődik elégségesen.

…és itt van elásva az eb igazán.

A szervezetünk mindig kiegyensúlyozottságra, valami optimum megteremtésére és megtartására törekszik. Ha két, három enzimünk is gazdag halmazmetszettel ugyanazon, vagy hasonló feladatokat lát el, akkor az egyik munkájának kiesését kompenzálja a másik. Ha alacsony lesz a DAO enzim szintünk, mert túl sokat blokkoljuk, vagy más okból nem termelődik megfelelően, akkor majd magasabb lesz MAO. Csakhogy MAO akkora cirkuszt csinál a „pszichoszomatikánkban”, hogy azt nem győzi a stresszre adott biokémiai válaszként még inkább megnövelt, a test által termelt hisztaminunk valahogyan békítgetni és már meg is van az ördögi kör.

Magas hisztamin blokkolt vagy elégtelen DAO enzim működés, magas MAO szintet produkál, ami blokkolt örömérzetet és elégedettsége és összevissza ritmustalan életet produkál, ami meg védekezésként magas hisztaminszintet hoz létre.

Na innen szép nyerni. Ezért sem hat önmagában a két bepakott DAO pirula, mert ennyire összetettek vagyunk.

Holnap a Diamin-oxidáz (DAO) enzimmel folytatom…


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Csak mesélek. Az emberi jóról.

Szekunder szégyen a fiókban...

Tücsök... bogár...